Към всички статии
Днес в хода на гастректомията се използват съвременни техники. Една от най-известните техники е Billroth. Има две възможности за извършване на такава операция. Те имат определени различия. Тези, които са изправени пред сериозни заболявания на стомаха, трябва да знаете разликите Billroth-1 и 2. Характеристиките на тези техники ще бъдат обсъдени по-нататък.
👉 Общо определение
Методи Billroth-1 и 2 са видове гастректомия. Това е хирургична операция, която се използва при лечение на сериозни заболявания. Те включват патологии на стомаха и дванадесетопръстника. Техниката включва отстраняване на част от стомаха. Това възстановява целостта на храносмилателния тракт. За това се създава стомашно-чревна анастомоза. Това е комбинация от тъкани по определена технология.
Billroth е доста сериозна операция. Тя е първата успешна операция от този тип. Днес техниката се подобрява. Има и други начини за успешно отстраняване на част от стомаха. Въпреки това, Billroth все още се използва активно в световно известни клиники. Особено известни са висококачествените хирургически операции, изпълнявани по представения в Израел метод.
Трябва да се отбележи, че методът на резекция зависи до голяма степен от местоположението на патологичния процес. Той също засяга вида на заболяването. Най-често Billroth-1 и 2 се предписват за стомашна язва или рак. Преди операцията се определя размерът на изсечения участък. След това се взема решение за метода на резекция.
Техниката на Билрот е една от най-често използваните при гастректомия. Съществуват редица разлики между тези техники. Те се появяват по различно време. Въпреки това Billroth-1, въпреки че е първият по рода си метод, все още е доста ефективен днес.
👉 Исторически фон
Резекцията на стомаха според Billroth първоначално беше успешно проведена на 29 януари 1881 г. Автор и изпълнител на тази техника е Теодор Билрот. Това е немски хирург, учен, който е в състояние да възстанови проходимостта на стомашно-чревния тракт чрез провеждане на анастомоза на по-малката кривина на стомаха с дванадесетопръстника. Операцията е извършена на 43-годишна жена, страдаща от стенотичен тип рак. Патологията се развива в областта на пилора на стомаха.
През същата година, през ноември, първата успешна резекция за пептична язва на пилора се извършва по същата процедура. Пациентът е оцелял след такава операция. Тази техника се нарича Billroth-1. След първата операция самият германски хирург започва да създава съвместна не в малката, а по-голяма извивка на стомаха.
Разбира се, техниката на това време не може да се нарече безупречна. В края на 19-ти и началото на 20-ти век, линията на гастродуоденальния шев донесе на хирурзите много проблеми с помощта на представената техника. Често те се оказаха несъстоятелни. През това време 34 пациенти са били оперирани на Billroth-1. 50% от пациентите са починали.
За да се намали смъртността поради несъстоятелност на конците, през 1891 г. беше предложено да се зашие края на стомаха, като се създаде връзка с дванадесетопръстника и задната стена на стомаха. Малко по-късно, анастомозата започва да се създава с предната стена на стомаха. Също така беше предложено да се мобилизира дванадесетопръстника (през 1903 г.). Тази маневра е измислена от учения, хирурга Кохер.
В резултат на това през 1898 г. на конгреса на немските хирурзи са установени 2 основни метода на резекция на стомаха според Billroth-1 и 2.
✅ Характеристики и предимства на Billroth-1 ✅
За да се разбере разликата между Billroth 1 и Billroth 2, е необходимо да се разгледат спецификите на всяка една от тези операции. Използват се при различни заболявания на стомаха. Първата техника се характеризира с кръгов тип изрязване на стомашно-чревния тракт, които са засегнати от патология. Впоследствие по време на тази операция се прилага анастомоза. Той е разположен между дванадесетопръстника и останалата част на стомаха и е създаден на принципа на "пръстен в пръстена".
В същото време анатомията на хранопровода остава непроменена. Останалата част от стомаха изпълнява функция на резервоара. По време на резекцията на стомаха според Billroth-1 се изключва контактът на лигавиците на червата и стомаха. Предимствата на тази техника са:
🔹 Анатомичната структура не се променя. Запазена е работата на храносмилателния тракт и храносмилателния тракт.
🔹 Технически, подобна операция е много по-лесна. В този случай операцията се извършва в горната част на перитонеума.
🔹 Според статистиката дъмпинговият синдром (дисфункция на червата) след представената интервенция е много рядък.
🔹 Няма синдром на шофиране.
🔹 Методът не води до последващо развитие на херния.
Също така трябва да се отбележи, че пътят, по който храната минава след операцията, се съкращава, но дванадесетопръстника не се изключва от него. Ако успеете да оставите част от стомаха, той ще може да изпълнява естествената си функция - да бъде резервоар за храна.
Тази операция се извършва сравнително бързо. Ефектите се понасят по-добре от организма. Той също така елиминира риска от пептични язви на мястото на анастомозата.
ℹ Billroth-1: недостатъци
Операциите на Billroth-1 и 2 имат някои недостатъци. Те трябва да бъдат взети под внимание при избора на хирургична процедура. По време на операцията на Billroth-1 може да се наблюдават язви на дванадесетопръстника.
При този метод на хирургична интервенция не е възможно във всички случаи да се мобилизира качествено червата. Това е необходимо, за да се създаде анастомоза без напрежение на шева. Особено често този проблем възниква при наличие на дуоденални язви, които проникват в панкреаса. Също така белязани белези, стесняване на лумена на чревния проход може да доведе до невъзможност за правилно мобилизиране на дванадесетопръстника. Същият проблем възниква и с развитието на язви в проксималния стомах.
Някои хирурзи с голям ентусиазъм настояват за извършване на Билерот-1 резекция, дори и да има редица неблагоприятни условия за неговото прилагане. Това значително увеличава вероятността от несъстоятелност. Ето защо в някои случаи е необходимо да се откаже от операцията на Билрот-1. Ако има значителни затруднения, по-добре е да се даде предимство на хирургичната интервенция съгласно втория метод.
Изключително важно е техникът-хирург, който ще проведе операцията, да бъде напълно усъвършенстван до максимум. Въпреки че Billroth-1 се смята за по-лесен, по-бърз метод, той се извършва изключително по строги показания. Решението за провеждането му се взема само при наличието на определени фактори и липсата на определени пречки.
В някои случаи, за тази операция е необходимо да се мобилизира не само дуоденума, но и далака и чревния пън. В този случай е възможно да се създаде шев без напрежение. Обширната мобилизация значително усложнява операцията. Това ненужно увеличава риска при неговото поведение.
Също така трябва да се отбележи, че по време на лечението на рак на стомаха не се извършва резекция по метода на Billroth-1.
✅ Метод Billroth-2 ✅
Като се има предвид накратко Billroth-1 и 2, заслужава да се обърне внимание на втория вид техника на резекция. По време на тази операция, останалата част от стомаха след изрязване се зашива съгласно метода на приложение от задната или предната гастроентероанастомоза. Billroth-2 има много модификации.
Анастомозата в този случай се наслагва по принципа "от страна до страна". Останалата част от органа се зашива към йеюнума. Често използвани модификации на Billroth-2 са техники за затваряне на стомашния пън, зашиване на останалата част от йеюнума и др. Тази техника се използва в този случай. Ако има противопоказания за задържане на Billroth-1.
Заслужава да се отбележи, че Billroth-2 се предписва за язви и рак на стомаха, други заболявания на тялото. В този случай органът се резецира в количество, посочено от състоянието на стомаха, вида на заболяването. Прикрепен орган след изрязване по специален начин. С някои диагнози тази операция е единственият изход. Billroth-2 ви позволява да направите стомашно-чревния тракт проходим.
ℹ Billroth 2: положителни и отрицателни страни
Резекция по Billroth-1 и 2 има редица положителни и отрицателни качества. Втората техника има редица предимства. При извършването на Billroth-2 е възможно да се извърши обширна резекция без напрежение на гастроеюналните конци. Ако пациентът е диагностициран с язва на дванадесетопръстника, по време на операцията по този метод, появата на пептична язва на кръстопътя става много по-рядко.
Също така, когато пациентът има язва на дванадесетопръстника, която е съпроводена с наличие на големи патологични дефекти в дванадесетопръстника, много по-лесно е да се затвори пънчето на органа, отколкото да се създаде анастомоза със стомаха.
Когато пациентът има язва на дванадесетопръстника, която не се резецира, стомашно-чревният тракт може да бъде възстановен само с помощта на Billroth-2. Това са основните предимства на представения метод.
Недостатъците на същата техника са следните:
🔸 повишен риск от дъмпингов синдром;
🔸операцията е придружена от трудности, изисква повече време;
🔸 има вероятност от синдром на аферентна линия;
🔸 в някои случаи се появява вътрешна херния след Billroth-2.
Въпреки това, тази техника е мястото да бъде. Billroth 2 понякога е единственото възможно решение в развитието на някои патологии. Затова лекарите внимателно изучават особеностите на хода на заболяването преди да предпишат определен вид операция.
👉 Разлики в методите
Трябва да се отбележи, че техниките Billroth-1 и 2 са значително различни. Съединението в първия случай се нарича "пръстен с пръстени". Когато Billroth 2, анастомозата е странично. Следователно поради такава интервенция и в двата случая може да се развият усложнения. И в двата случая обаче те не са сходни.
Трябва да се отбележи, че степента на изразяване на дъмпинговия синдром в Billroth-2 е по-изразена. Работата на стомаха и на целия стомашно-чревен тракт след тези операции също е различна. Когато Billroth-1 стомашно-чревния тракт се поддържа. Въпреки това, тази операция не се извършва в случаи на рак на стомаха, обширни язви и груби промени в тъканите на стомаха. В тези случаи е показан методът Billroth-2.
Показанията за Billroth-1 са следните състояния:
🔹 Пептични язви на стомаха. Това е най-оспорваното свидетелство. В този случай добър резултат се дава чрез резекция на 50-70% от стомаха. В този случай не се изисква добавяне на стволова ваготомия. Единственото изключение е операцията при препилорни язви и патологии в областта на ротатора при повишена секреция на стомаха.
🔹 Показана е резекция на дванадесетопръстника на 50-70% от стомаха, но само при използване на стволови ваготомии.
Показания за Billroth-2 могат да бъдат стомашни язви, които имат почти всяка локализация. Ако се изреже половината от стомаха, се прилага стволова ваготомия.
Също за рак на стомаха, единственият възможен вариант за изрязване на засегнатата тъкан е Billroth-2. Това се дължи на способността да се извърши обширна резекция не само на стомаха, но и на регионалните лимфни възли, на дванадесетопръстника. В този случай възникването на обструкция на анастомозата е по-малко вероятно, отколкото при използването на първата техника.
👉 Модификации на първия метод
Разликите между Billroth-1 и 2 са значителни. Тези техники имат съвременни модификации. Втората техника има повече от тях. С Billroth-1, модификациите се различават само по начина, по който се създава анастомозата. Факт е, че размерът на диаметрите, които са взаимно свързани, е различен. Това води до редица трудности. Само при много ограничена резекция в пилорната част на стомаха, която се извършва с помощта на техниката на Пеан, тя може да бъде свързана с дванадесетопръстника без край на зашиване или стесняване.
Една от основните модификации на Billroth-1 е техниката Haberer. Тя позволява да се елиминира несъответствието между диаметрите на органите след резекция без зашиване на част от лумена на стомашния пън. В този случай се прилага огъващ шев. След това можете да наложите анастомоза "от край до край". Методът Gaberer днес е значително подобрен. Преди това той често води до стесняване на анастомозата и неговата обструкция.
Има и други начини за стесняване на лумена. Те се различават от метода на Haberer за създаване на гофрирани шевове.
👉 Модификации на втората техника
По време на операцията Billroth-2 са приложени много модификации. Основната е техниката, предложена от Hofmeister-Finsterer. Неговата същност е следната. Част от стомаха след изрязване на увредената тъкан се свързва по принципа "от край до страна". В този случай ширината на анастомозата трябва да бъде 1/3 от общия лумен на стомашния пън.
Връзката е фиксирана в изкуствено създадения лумен напречно. Водещата верига на йеюнума в този случай е зашита с два или три шева. Те се изпълняват от типа на възли в култа. Тази функция ви позволява да предотвратите навлизането на храната в отрязания гастроинтестинален тракт.
👉 Други подобрения на резекцията
След като разгледа разликите между Billroth-1 и 2, трябва да се отбележи, че макар да има голяма разлика между тези методи, те са се подобрили значително след тяхното откриване. Затова днес се извършва процедура на резекция с по-малък риск за пациента. При специфични условия се прилагат определени техники.
Така хирурзите могат да извършат дистално изрязване на болната част на органа с образуването на изкуствен пилоричен сфинктер. В някои случаи, освен това е монтиран и клапан за инвагинация. Образува се от тъканите на лигавицата.
Възстановяването може да се извърши със създаването на пилоричен сфинктер, тип клапан. На входа на дванадесетопръстника може да се образува изкуствен клапан. Същевременно се запазва пилоричният сфинктер.
Понякога дисталната резекция може да бъде междинна сума. В този случай се извършва с първичен тип eunoproplasty. Някои пациенти показват субтотална, пълна резекция на стомаха. В този случай се образува инвагинационен клапан на изходната секция на йеюнума.
Ако пациентът покаже резекция на проксимален тип, се инсталират езофагогастроанастомоза и инвагинационен клапан. Съществуващите техники позволяват най-точната резекция на болната част на органа. В този случай рискът от усложнения ще бъде минимален.
Разглеждайки разликите между Billroth-1 и 2, могат да се разберат основните принципи на такива хирургически интервенции. И двата метода са значително подобрени. Днес те се прилагат в модифицирана форма.