Към всички статии

Гастрит - всичко, което трябва да знаете

main image


“Гастрит” е термин, който се използва за група от състояния, свързани с лигавицата на стомаха, която може да бъде раздранена, изтънена или ерозирала.
Най-често гастритът е възпаление, което се дължи на инфекция с бактерия, която предизвиква повечето стомашни язви. Все пак има и други причини за появата на това състояние като честата употреба на някои болкоуспокояващи, както и пиенето на прекалено много алкохол.
Гастритът може да се появи както в рязка форма (остър гастрит), така и да се образува по-дълго и да се превърне в хроничен гастрит.
В някои случаи, гастритът може да доведе до проява на язви и да повиши риска от рак на стомаха. Въпреки това за повечето хора гастритът не е сериозно заболвяне и се повлиява добре от лечение.
👉 Причини за появата на гастрит
Гастритът е възпаление на стомашната лигавица. Слабостта или нараняването на покритата със слуз лигавица, която защитава стомашната стена, позволява на храносмилателните сокове допълнително да я повредят или възпалят.
Гастритът може да бъде причинен от раздразнение, поради прекомерна употреба на алкохол, хронично повръщане, стрес или употреба на някои лекарства като аспирин или други противовъзпалителни лекарства.
Гастритът може да бъде причинен и от някое от следните:
Инфекции, причинени от бактерии и вируси.
Пример за това е една от най-често срещаните бактерии- хеликобактер пилори (H. pylori): стомашно-чревна бактерия, която живее в лигавицата на стомаха. Без лечение тази инфекция може да доведе до язви, а при някои хора – рак на стомаха.
Хеликобактер пилори обикновено се предава от човек на човек, но може да се предаде и чрез замърсена храна или вода.
Рефлукс на жлъчката
Обратният приток на жлъчка в стомаха от жлъчния тракт (който се свързва с черния дроб и жлъчния мехур) може също да нарани лигавицата.
👉 Други причини за проявата на гастрит
Редица заболявания и състояния могат да увеличат риска от гастрит, включително болестта на Крон и саркоидозата (състояние, при което в организма растат множества от възпалителни клетки)
🔸 Прекомерена консумация на алкохол
🔸 Честата употреба на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) като ибупрофен и аспирин
🔸 Употреба на кокаин
🔸 С напредване на възрастта стомашната лигавица изтънява по естествен път
🔸 Употреба на тютюн
Други по-рядко срещани рискови фактори включват:
🔸 Стрес или травма, причинени от тежко нараняване, болест или операция
🔸 Автоимунни нарушения
🔸 Храносмилателни разстройства като болестта на Крон
🔸 Вирусни инфекции
🔸 Рискови фактори
🔸 Бактериална инфекция
и др.
Въпреки че инфекцията с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori) е сред най-разпространените инфекции при хора в световен мащаб, само някои хора с инфекцията развиват гастрит или други заболявания на горната стомашно-чревна система. Лекарите смятат, че уязвимостта към бактерията може да бъде наследствена или провокирана от начина на живот (примерно- тютюнопушене и диета).
Редовна употреба на обезболяващи
Чeстата употреба на болкоуспокояващи като аспирин,
ибупрофен и напроксен може да причини както остър гастрит, така и хроничен. Редовната употреба на тези обезболяващи и/или голямата доза могат да намалят вещество, което помага да се запази защитната лигавица на стомаха.
Възраст
По-възрастните имат повишен риск от гастрит, тъй като стомашната лигавица има тенденция да изтънява с възрастта. С напредване на възрастта се увеличава и риска от появата на инфекция с H. pylori или автоимунни нарушения.
Прекомерна употреба на алкохол
Алкохолът може да раздразни и ерозира стомашната лигавица, което прави стомаха по-уязвим към храносмилателни сокове. Прекомерната употреба на алкохол е по-вероятно да причини остър гастрит.
Стрес
Силният стрес поради големи операции, наранявания, изгаряния или тежки инфекции може да причини остър гастрит.
Автоимунен гастрит
Това е състояние, при което самият организъм атакува клетките в стомаха. Този тип гастрит се появява, когато тялото атакува клетките, съставляващи стомашната лигавица. Тази реакция може да износи защитната бариера.
Автоимунният гастрит е по-често срещан при хора с други автоимунни заболявания, включително болестта на Хашимото и диабет тип 1. Автоимунният гастрит може да бъде свързан и с дефицит на витамин В12.
Други заболявания и състояния
Гастритът може да бъде свързан с други медицински състояния, включително ХИВ / СПИН, болест на Крон и паразитни инфекции.
Симптоми
Симптомите на гастрит варират при различните хора, като при много страдащи дори липсват. Въпреки това най-честите симптоми включват:
🔸 къркорене, парене или болка в горната част на корема, които могат да се влошават или варират след ядене .
🔸 Гадене или чести болки в стомаха
🔸 Подуване на стомаха
🔸 Повръщане, което може да включва кръв или консистенция, приличаща на стрито кафе
🔸 Чувство на пълнотта в горната част на корема след хранене
🔸 Проблеми с храносмилането
🔸 Хълцане
🔸 Загуба на апетит
🔸 Черни изпражнения
⚠ Гастритът не винаги има симптоми. ⚠
Кога е нужна лекарска намеса ?
Почти всеки в даден момент е страдал и/или страда от проблеми с храносмилането или раздразнение на стомаха. Повечето проблеми от този вид отминават след време и нямат нужда от лекарска помощ.
Препоръчителна е лекарска намеса, когато човек изпитва симптоми на гастрит за седмица или повече.
Винаги е препоръчително лекарят да е напълно запознат със състоянието на пациента си. При раздразнение в следствие на прием на лекарства или продукти без рецепта, трябва лекарят да се уведоми, особено след прием на аспирин или болкоуспокояващи.
При повръщане на кръв, кръв в изпражненията или черни изпражнения трябва моментално да се види лекар.
Как се диагностицира гастрит?
За да диагностицира гастрит, лекарят преглежда личната и семейна медицинска история и извършва задълбочена физическа оценка. Може и да препоръча някой от следните тестове:
🔹 Фиброгастроскопия (Горна ендоскопия)
За тази процедура ендоскоп (тънка тръба, съдържаща мъничка камера) се поставя през устата и надолу в стомаха, за да наблюдава стомашната лигавица. Лекарят проверява за възпаление и може да извърши биопсия – процедура, при която се взима мъничка проба тъкан и след това се изпраща в лаборатория за анализ.
🔹 Кръвни изследвания
Лекарят може да извърши различни кръвни изследвания като, например, да провери броя на червените кръвни телца, за да определи дали пациентът боледува от анемия. Лекарят може да определи наличието на инфекция с H. pylori или пернициозна анемия чрез кръвни изследвания.
🔹 Тест за фекална окултна кръв
Този тест проверява за наличие на кръв в изпражненията- възможен признак на гастрит.
Има и редица други тестове, които могат да се приложат, за да се идентифицира наличието на гастрит.
Какво е лечението на гастрит?
Лечението на гастрит зависи от причината за състоянието.
Гастритът, причинен от лекарства, може често да се облекчи, като се спрат медикаментите.
Гастритът, причинен от инфекция с H. pylori се лекува най-често чрез антибиотици.
В допълнение към антибиотиците, няколко други лекарства се използват за лечение на гастрит:
✅ Инхибитори на протонната помпа
Медикаментите, наречени инхибитори на протонната помпа, действат като блокират клетките, които създават стомашна киселина.
Въпреки това, дългосрочната употреба на тези лекарства, особено при високи дози, може да доведе до повишен риск от фрактури на гръбначния стълб, тазобедрената става и китката.
Тези медикаменти могат да доведат до повишен риск от бъбречна недостатъчност.
Инхибиторите могат да доведат и до други странични ефекти.
✅ Антиациди
Лекарят може да препоръча използването антиациди за бързо облекчаване на гастрит. Тези лекарства могат да неутрализират киселината в стомаха. Понижавайки количеството киселина, която се отделя в храносмилателния тракт, тези лекарства облекчават болката и позволяват на стомашната лигавица да заздравее.
Някои антиациди могат да причинят диария или запек, затова е нужна консултация с лекар при наличието на някоя от тези нежелани реакции.
✅ Пробиотици
Доказано е, че пробиотиците помагат за попълване на храносмилателната флора и заздравяване на стомашните язви. Въпреки това, няма доказателства, че те влияят върху секрецията на киселина. Понастоящем няма указания, които да подкрепят използването на пробиотици за лечение на язва.
✅ B12
Ако гастритът е причинен от пернициозна анемия, лекарят ще назначи инжекции с витамин B12.
Нужна е консулатация с лекар преди да се предприеме някои от методите за лечение.
Има редица алтернативни методи, които да повлияят добре състоянието, като билки, които образуват защитен филм, включително медицинска ружа, живовлек и мащерка.
Лекарят може да предназначи и специална диета, която изключва храни, които дразнят стомаха като лактоза (млечни продукти) или глутен.
Усложнения
Факторите, които повлияват на лигавицата на стомаха, влияят и на лигавицата на дванайсетопръстника, което води до появата на киселини и допълнително влошаване на храносмилането.
Когато гастритът не се лекува, това може да доведе до стомашни язви и стомашно кървене. В някои редки случаи, хроничните форми на гастрит могат да увеличат риска от стомашен рак, особено ако изтъняването на стомаха е напреднало и има шанс от поява на изменения по клетките в стомашната лигавица.
Трябва да се говори с лекар, ако симптомите на гастрит не отминават след лечение.
Перспективи за лечение
Най-често гастритът отшумява и се повлиява добре, като се предприеме лечение или се отстранят причините за появата му.
Превенция
Един от съветите е превенция от заразяване с бактерии. Не е ясно как се разпространява H. pylori, но има някои доказателства, че може да се предава от човек на човек или чрез замърсена храна и вода. Могат да се предприемат стъпки за предпазване от инфекции като H. pylori, като често миене на ръце със сапун и вода и яденето на добре сготвени храни.
Общи съвети при боледуване от гастрит
Има някои храни, които могат да помогнат за лечението на гастрит и да благоприятстват намаляването на симптомите. Те включват:
🔹 Храни с високо съдържание на фибри като ябълки, овесени ядки, броколи, моркови и боб;
🔹 Храни с ниско съдържание на мазнини като пиле и пуешки гърди;
🔹 Риба;
🔹 Храни с ниска киселинност или по-голяма алкалност като зеленчуци;
🔹 Напитки, които не са газирани;
🔹 Напитки без кофеин;
🔹 Пробиотици като комбуча, кисело мляко, туршия и кисело зеле
🔹 Храни и напитки, които трябва да се избягват при гастритна диета
🔹 Храни с високо съдържание на мазнини могат да влошат възпалението в лигавицата на стомаха.
Някои храни и напитки, които трябва да се избягват, защото могат да раздразнят стомаха са:
🔸 Алкохол
🔸 Кафе
🔸 Кисели храни като домати и някои плодове
🔸 Плодови сокове
🔸 Пържени храни
🔸 Газирани напитки
🔸 Пикантни храни
🔸 Горещи и пикантни храни
Заключение
ℹ Гастритът е възпалително състояние на предпазната лигавица на стомаха. Заболяването може да се причини от редица фактори като напредване на възрастта, честа употреба на болкоуспокояващи (включително аспирин, ибупрофен и т.н), честа употреба на цигари и алкохол, неправилно хранене, бактерии (най-често хеликобактер пилори). Гастритът може да бъде причинен и от заболявания като болеста на Крон, автоимунни болести, саркоидозата, рефлукс на жлъчката.
Симптомите на гастрит са много и различни, според всеки човек. В някои случаи, заболяването може да е налично и без симптоми. Най-честите проблеми, които индикират наличието на състоянието са проблеми с храносмилането, които могат да включват както болка, подуване, тежест, така и газове, проблеми с изхождането и повръщане. Ако някои страда от тези симптоми повече от седмица, е препоръчителна консултация с лекар.
ℹ Има различни тестове, чрез които може да се установи наличието на гастрит, които могат да са свързани с кръв, изпражнение, ендоскопия и т.н.
ℹ Лечението на болестта зависи от специфичния случай, като при проблеми, дължащи се на хеликобактер пилори, се препоръчва антибиотик, в други случай се препоръчват инхибитори на протонната помпа, антиациди и т.н.
ℹ Най-често заболяването се повлиява добре от лечение, особено ако е съпътствано и с подходяща диета. Важно е да се излекува човек, защото усложненията са както язви, така и по-сериозни болести като рак на стомаха.