Към всички статии
👉 Хемороидите представляват подути вени в долната част на ануса и ректума. Когато стените на тези кръвоносни съдове се разтегнат, те стават раздразними.
Въпреки че хемороидите могат да бъдят изключително неприятни и болезнени, те лесно могат да се предотвратят. Тъй като хемороидите се влошават с напредване на времето, препоръчително е да се предприемат мерки в по-ранен стадий.
📍 Видове хемороиди 📍
➡ Вътрешни хемороиди
Вътрешните хемороиди се намират дълбоко в ректума и не се виждат отвън. В повечето случаи, те не причиняват болка. Често първият симптом на вътрешни хемороиди е ректално кървене. Понякога напъните могат да избутат вътрешен хемороид извън ануса. Това се нарича изпъкнал или пролапсиран хемороид, който вече може да причини болка.
➡ Външни хемороиди
Външните хемороиди се намират в кожата около ануса и следователно са видими. Тъй като се намират в част на тялото, която е по-богата на соматични нерви, това състояние най-често е болезнено. Напъните, когато човек се изхожда, могат да накарат външните хемороиди да кървят.
👉 Причини
Има редица фактори, които влияят върху вените около ануса.
🔸 Бременност
Хемороидите са доста често срещани сред жените в напреднала бременност, тъй като матката се уголемява, притиска вените в дебелото черво и ги кара да изпъкват. Хемороиди могат да се появят и в хода на самото раждане, заради силните напъни.
🔸 Възраст
Хемороидите са често срещани сред хора между 45 и 65 години. Това вероятно се дължи на отслабването на съединителната тъкан. Все пак хора от всякакви възрастови групи страдат от хемороиди.
🔸 Диария
Хемороидите могат да се появят вследствие на хронична диария или остър пристъп на диария.
🔸 Хроничен запек
Силните напъни по време на изхождане водят до допълнително налягане върху стената на кръвоносните съдове.
🔸 Прекалено дългото седене
Стоенето в седнала позиция дълго време може да причини хемороиди, особено ако е стоене на тоалетна.
🔸 Вдигането на тежести
Честото или продължително вдигане на тежести може да доведе до появата на хемороиди.
🔸 Анален секс
Аналният секс може да предизвика или влоши вече съществуващи хемороиди.
🔸 Начин на хранене и тегло
Диетата и състоянието на перисталтиката същи имат значителен ефект върху появата на хемороидите.
🔸 Генетична предпоставка
Някои хора имат генетично предразположение към заболяване от хемороиди. Пример за такъв вид заболявания са хронични чернодробни заболявания, водещи до венозен застой
🔸 Лаксативи
Нарушена функция на дебелото черво, вследствие на прекомерна употреба на лаксативи също може да е предпоставка за поява на хемороиди.
👉 Симптоми
Симптомите на хемороидите могат да включват:
🔹 кървене
🔹 сърбеж
🔹 раздразнение в зоната около ануса
🔹 дискомфорт
🔹 болка
🔹 подуване в областта на седалището
🔹 оток в областта на ануса
🔹 проблеми с изхождането
При силна пропускливост на вените и капилярите се освобождава течност в тъканите, което води до оток и възпаление. Това от своя страна допълнително влошава симптомите, дразни нервните окончания и води до увеличаване на болката.
Симптомите на заболяването могат да се неприятни или смущаващи, но в повечето случаи не са много опасни.
👉 Усложнения
ℹ В повечето случау хемороидите могат да бъдат лекувани успешно без усложнения, особено когато се предприемат мерки в ранен стадий. Въпреки това понякога могат да се появят някои от следните усложнения: спиране на притока на кръв до хемороида, което може да доведе до сериозни болки; хроничната значителна загуба на кръв може да доведе до анемия, когато човек няма достатъчно червени кръвни телца; кръвта може да образува съсиреци в ануса, което е изключително болезнено и води до подуване и възпаление.
👉 Диагноза
Всеки, който изпитва описаните симптоми, трябва да се свърже със специалист. Ректалното кървене никога не е нормално и може да е признак за по-сериозни заболявания като рак на дебелото черво или ануса.
Специалистът може да направи физически преглед, за да установи наличието на хемороиди. Могат да се назначат и допълнителни изследвания като дигитален ректален преглед. Докторът може да проведе ръчен преглед чрез ръкавица и лубрикиран пръст.
Ако симптомите включват значително кървене, замайване и склонност към припадъци, човек трябва се обърне незабавно към лекарска помощ.
👉 Лечение
В повечето случаи, лесни стъпки могат значително да облекчат симптомите на хемороидите и да спомогнат за лечението им. Понякога може да се наложи и употребата на лекарства или дори операция.
✅ Диосмин ✅
Диосминът е естествено извлечен флавоноид от цитрусови растения. Започва да се използва като терапевтично средство още през 1969 в Европа като флеботоничен и съдов протектор за лечение на венозни язви на крака и хемороиди. От 2000 г. микронизираният диосмин се използва широко за лечение на кръвоносни съдове. Редица проучвания потвърждават ефекта.
Проучване с 66 пациенти, страдащи от хемороиди от 1-4 степен показва, че диосминът дава отличен резултат. Болката намалява със 79%, а кървенето с 67% в рамките на първата седмица. През втората седмица болката намалява с 98%, а кървенето с 86%. Диосминът отлично се понася от всички пациенти в проучването, което го прави отличен метод за третиране на хемороиди.
Двойно-рандомизирано проучване изследва ефекта от 1000 или 500 мг микронизирана флавоноидна фракция (диосмин, хесперидин и т.н.) при пациенти, които са усетили поне един пристъп на остри хемороиди през последните 5 дена. Двете групи демонстрират намаляване на аналните болки и подобрения при възспиране на кървенето в рамките на седмица, което е отличен резултат. (Shelygin Y;Krivokapic)
Диосминът е почти неразтворим във вода, което намалява бионаличността му при различните хора. В повечето случаи това може да бъде повлияно чрез повишаване на дозата или подобряване на методите на абсорбция – микронизиране на диосмина.
ℹ Алтернативни методи ℹ
⚠ Мазането с кремове и масла също може да успокои хемороидите, както и специалните кърпички и превръзки.
⚠ Студените компреси, нанесени върху афектираната зона също могат да помогнат с отоците и възпалението.
⚠ Седящата баня също може да помогне и да облекчи симптоми, свързани с парене или сърбеж.
👉 Лекарства
Повечето лекарства за хемороиди се продават без рецепта, като някои от най-разпространените съдържат диосмин.
👉 Безоперативни методи за премахване на хемороиди
ℹ Един от най-разпространените методи са премахване на хемороиди е чрез лигиране с ластик. Това е метод за премахване на вътрешни хемороиди, при който се поставя ластик в основата на хемороида, за да се прекъсне притока на кръв към него. Хемороидът или се смалява или пада.
ℹ Друга опция за безоперативен метод е склеротерапия, при която разтвор се инжектира в хемороида. Това създава белег, който спира притока на кръв към хемороида.
ℹ Инфрачервената коагулация и фотокоагулацията също са две други опции за безоперативно лечение на хемороиди.
👉 Оперативни методи за премахване на хемороиди
Операцията може да включва пълно премахване на хемороиди, познато още като хемороидектомия. Има различни процедури, които могат да се приложат, които се извършват под обща анестезия. Повечето пациенти могат да се приберат вкъщи след операцията още на същия ден.
👉 Превенция
Рискът от развитие на хемороиди може да се намали значително чрез подобряване на перисталтиката и изхождането.
✅ Хранене
Важно е да се ядат храни, които съдържат голямо количество фибри като плодове, зеленчуци и пълнозърнести култури. Това подобрява перисталтиката и улеснява изхождането. Приемът на много течности също подобрява изхождането. При нужда фибрите могат да се приемат и от добавки, богати на фирби.
✅ Избягвайте прекалените напъни
Когато човек използва тоалетна, не трябва да се напъва прекалено много. Това създава напрежение върху вените в долната част на ректума. Това важи и при големите напъни при вдигане на тежести или тежки товари.
✅ Ходене до тоалетна
Човек трябва да следва позивите си за ходене по голяма нужда и да ходи до тоалетна. Отлагането може да влоши изхождането и да доведе до затруднения, които предразполагат появата на хемороиди.
✅ Физическа активност
Честото седене прав или седнал води до натиск върху вените. Човек трябва да се движи, за да избегне този проблем. Движението подобрява метаболизма и подпомага изхождането.
⚠ Заключение ⚠
Хемороидите представляват изпъкнали вени в долната част на ануса. Съществуват вътрешни и външни хемороиди, като вътрешните са безболезнени и най-честата им симптоматика е ректално кървене. От друга страна, външите хемороиди са болезнени и могат да се наблюдават и с просто око. При наличието на външни хемороиди най-често има и наличие на вътрешни.
Причините за поява на хемороидите са различни, но най-общо се делят на: отслабване на съединителната тъкан и влошаване на цялостното състояние на кръвоносната система (например при напредване на възрастта) или голям голямо напрежение и натиск в областта на ануса например при проблеми с изхождането).
Осезаемите симптоми са най-често свързани с външните хемороиди като включват сърбеж, дискомфорт, болки в областта на ануса, съпътствани с оток.
Заболяването може да се диагностицира както при наличието на симптомите, така и с физически преглед от специалист.
Голяма част от хемороидите могат да се лекуват безоперативно, като диосминът е едно от най-често препоръчваните средства за справяне с хемороидите.
Съществуват различни медикаменти, които съдържат диосмин и други полезни съставки, които подобряват усвояемостта на бионаличност на диосмин в човешкия организъм.
В някои редки случаи, хемородите могат да се лекуват и оперативно.
Превенцията включва подобряване на начина на хранене и изхождане, добяване на движение в ежедневеието и намаляване на притискането и напрежението в областта на ануса.