Към всички статии

Хроничен хепатит С

Хепатит C:
➡ Anti-HCV (Антитела срещу хепатитен вирус С) е изследване, при което се доказва наличие или липса на антитела срещу вируса на хепатит С (HCV).
➡ Хепатитен вирус С е РНК-вирус, причинител на хепатит С. Вирусът се предава при контакт със заразена с вируса кръв или заразени предмети – при кръвопреливане, при използване на общи игли и спринцовки, игли за татуиране, неправилно стерилизирани хирургични и стоматологични инструменти, непочистени инструменти за педикюр и маникюр.
➡ Предполага се предаване и по полов път. Възможно е предаване на вирус от майка на бебе по време на раждане.
➡ Вирусът не се предава при битов контакт с болен от хепатит С.
➡ Хепатит С протича като остра инфекция, която в над 80% от случаите преминава в хроничен хепатит С. Хроничният хепатит С уврежда прогресивно черния дроб и довежда до чернодробна цироза с всички нейни усложнения, и е една от причините за развитието на хепатоцелуларен карцином.
Какво определя изследването?
➡ Тестът представлява серологично изследване, при което се търсят антитела срещу вируса на хепатит С в серум от пациента.
➡ С настоящите серологични тестове антителата се откриват средно 7-8 седмици след началото на инфекцията. В случай на спонтанно ликвидиране на инфекцията, анти-HCV може да присъстват цял живот или постепенно да намалеят, докато не изчезнат в рамките на няколко години.
➡ При пациентите с хронична HCV – инфекция, антителата се откриват неопределено дълго време.
Кога да направя това изследване? ⏰
Изследването се назначава при:
👉 Пациенти с повишени чернодробни ензими (AST, ALT);
👉 Диагностициране на остър или хроничен хепатит, наред с изследване за хепатит А, хепатит В, хепатит Е;
👉 Лица от рискови групи – венозни наркомани (наред с изследване за хепатит В и HIV);
👉 HIV-позитивни – (наред с изследване за хепатит В) – важно за назначаването на подходяща терапия;
👉 Скрийнинг на донорска кръв;
👉 При чернодробна цироза за изясняване на етиологията (причината);
👉 Анамнеза за хепатит С инфекция;
👉 Бременни.
📣 Рисковете от усложнения при хепатит С, ако не се лекува.
➡ 80-90% от пациентите изобщо не знаят, че са преболедували хепатит С, тъй като са липсвали видими признаци като пожълтяване. Нямало е повод да се изследват, живеят на бързи обороти както останалите. В даден момент се стига до декомпенсация, открива се цироза или хепатоцелуларен карцином.
➡ Цирозата е основната заплаха. При нелекуван хепатит С, около една четвърт от болните развиват цироза, това прави около 25 000 потенциални пациенти с цироза. В някои от най-тежките случаи се стига до трансплантация на черен дроб.
📣 Лечението на хепатит С вече не е проблем. Новите медикаменти позволяват да се постигне 95% ерадикация на заболяването. ✅
➡ Основният проблем у нас е да се открият пациентите с хепатит С, който се предава главно по кръвен път. Смята се, че болните в България са около 1,5% от популацията, но няма истинско епидемиологично проучване.
👉 Диагностициран навреме с хепатит С, сега пациентът има много големи шансове да се излекува от вируса с новите терапии.
👉 Всички пациенти с хепатит С подлежат на лечение. При вземането на решение играе роля тежестта на чернодробното увреждане, а от друга – генотипът.