Към всички статии

Подут корем - клинична проява, причини, диета


👉 Всеки има газове. Нормалните здрави хора ги отделят четиринадесет пъти дневно. Прекомерното натрупване на газове в чревния тракт, известно още като метеоризъм или флатуленция (от латинската дума flatus – издуване) е древно всеобщо оплакване, за което са познати много природни лекарства. Те се наричат „газогонни средства” (например ментата). Това обикновено са същите храни, които ви карат да се оригвате. Задържането на твърде много газове може да ви причини дискомфорт, понякога може да е болезнено или да ви кара да се чувствате неловко в обществото, но рядко е признак на сериозно заболяване. Но ако газовете ви притесняват, най-добрият начин да ги контролирате е чрез диета.
👉 Как храните ги причиняват?
ℹ Когато приемате въглехидрати, захари, нишестета и хранителни влакна, по-голямата част от тях не се абсорбират напълно или не се смилат в стомаха и в тънките черва. Остатъците преминават в дебелите черва, където те ферментират, а този процес бълва газове. Повече от тях са без мирис, но някой миришат толкова силно, че могат да бъдат усетени.
При различните хора, количеството на произведените газове варира в широки граници.
👉 Ето причинителите на газове у повечето хора:
🔸 Най-известните причинители са от семействата на храните с високо съдържание на олигозахаринди, особено рафиноза, високо концентрирана в бобовите растения и много по-малко в другите зеленчуци. Те достигат дебелите черва в големи количества, защото при хората липсва ензимът алфа-галактозидаза, който може да ги смели правилно. Когато например се яде печен фасул, според изследвания, количеството газове се увеличава 12 пъти.
🔸 Лактозата – захарта, съдържаща се в млякото – е друг голям генератор на този неприятен ефект за много хора, при които липсва ензимът, необходим за смилането на млечната захар (лактаза). Смята се, че такива хора имат „лактозна непоносимост”. Според изследване, при хора, които имат лактозна непоносимост, след изпиване на 2 чаши мляко, отделените газове се увеличават 8 пъти. Изненадващо е, че в голяма степен от случаите, хората дори не подозират, че изпитват лактозна непоносимост (най-явният признак е прекомерното количество газове след пиене на мляко и млечни продукти).
🔸 Разтворимите влакна, като тези, които се съдържат в овесените трици, също често преминават в дебелите черва, и стават храна за бактериите, произвеждащи това неприятно състояние. Например изпиването на литър ябълков сок, увеличава отделянето на газове около 4 пъти.
🔸 Малки количества нишесте могат да излязат непокътнати отстомаха и тънките черва и да станат храна за бактериите в дебелото черво. Това означава, че буквално всички, съдържащи нишесте храни – пшеница, овес, картофи, царевица, хляб или макаронени изделия – могат да предизвикат газове.
👉 Как да откриете вашият виновник за газовете?
Ако имате търпение и упоритост, вероятно ще успеете да определите храните, които при вас предизвикват газове. Млад мъж страдал от прекомерна флатуенция и в продължение на 5 години се е консултирал с различни лекари. Те изследвали чревния му тракт с ендоскоп и винаги намирали, че е здрав. Казвали му, че гълта въздух, затова го посъветвали да яде бавно, със затворена уста и да живее по-спокойно. Безуспешно. Не му помогнали и лекарства. Накрая му казали, че проблемът му е психогенен – причината била в съзнанието му. Той не повярвал и решил да си води записки всеки път, когато отделял газове, за храната, която бил ял.
След една година, той отбелязал 34 пъти дневно отделяне на газове – 250% повече, отколкото другите мъже на неговата възраст. Фитотерапевтът му препоръчал да направи тест с мляко – в продължение на два дни мъжът приемал единствено мляко. Газовете му се увеличили на 141 пъти дневно. Така разбрал, че изпитва непоносимост към млякото и когато престанал да пие мляко, флатуленцията драстично намаляла.
👉 Колко време е необходимо, за да произведе газове една храна?
Здрав човек, който яде фасул вероятно няма да произведе допълнително газове през първите три часа, казват специалисти. След това, газовете започват да се отделят и е естествено това да продължи най-малко 5 часа. След това, нивото на газовете започва да намалява и те трябва да се върнат към нормалното си ниво след седем часа.
⚠ Препоръки ⚠
✅ Блокирайте газовете с джинджифил и чесън – добавете малко от подправките към врящия фасул или към други, предизвикващи газове, зеленчуци. И двете имат репутация на „газогонни” средства.
✅ Освободете фасула от газове – предварителното накисване и попарване отнема до 50% способностите на зеленчука да предизвиква газове.
✅ Проверете дали причината за вашите газове не са млякото и млечните храни.
✅ Наблюдавайте начина си на хранене, за да прецените кои храни ви влияят.
✅ Намалете употребата на храни, които знаете, че водят до образуването на газове.
Макар че при всеки човек е индивидуално, в повечето случай може да се определят:
⛔ Храни, които предизвикват много газове – броколи, брюкселско зеле, зеле, карфиол, стар фасул, сушен грах, мляко и млечни проблеми, лук, соя, ряпа.
🚫 Храни, които предизвикват умерено количество – ябълки, банани, хляб и хлебни продукти, моркови, целина, патладжан.
❌ Храни, които предизвикват малко – яйца, риба, пилешко месо, масла, ориз.