Към всички статии

Полипи на дебелото черво - клиника, превенция, поведение

🔹 Полипите представляват свръхразрастване на видоизменени клетки от лигавицата на дебелото. 👀☝️
🔹 Повечето полипи на дебелото черво са безвредни. С течение на времето някои полипи могат да малигнизират и да се превърнат в рак на дебелото черво, който често е фатален, когато се открие в по-късните стадии.
🔹 Има две основни категории полипи, не-неопластични и неопластични. Неопластичните полипи включват хиперпластични полипи, възпалителни полипи и хамартоматозни полипи. Тези видове полипи обикновено не стават ракови. Неопластичните полипи включват аденоми и назъбени видове. Като цяло, колкото по-голям е полип, толкова по-голям е рискът от развитие на рак, особено при неопластични полипи.
🔹 Всеки може да развие полипи на дебелото черво. Вие сте изложени на по-висок риск, ако сте на 50 или повече години, имате наднормено тегло или пушач или имате лична или фамилна анамнеза за полипи на дебелото черво или рак на дебелото черво.
🔹 Полипите на дебелото черво често не причиняват симптоми. Важно е да се правят редовни скринингови тестове, като колоноскопия, тъй като полипите на дебелото черво, открити в ранните етапи, обикновено могат да бъдат отстранени безопасно и напълно. Най-добрата превенция за рак на дебелото черво е редовният скрининг за полипи.
➡ Симптоми 📝❗
🔹 Полипите на дебелото черво често не причиняват симптоми. Може да не знаете, че имате полип, докато Вашият лекар не го открие по време на преглед на дебелото черво.
Но някои хора с полипи на дебелото черво изпитват:
✅ Ректално кървене.
➡ Това може да е признак на полипи на дебелото черво или рак или други състояния, като хемороиди или незначително кръвотечение от ануса.
✅ Промяна в цвета на изпражненията.
➡ Кръвта може да се появи като червени ивици в изпражненията ви. Промяна в цвета може да бъде причинена и от храни, лекарства и добавки.
✅ Промяна в навиците на червата.
➡ Запекът или диарията, които продължават повече от седмица, могат да показват наличието на голям полип на дебелото черво. Но редица други състояния също могат да причинят промени в чревните навици.
✅ Болка
➡ Голям полип на дебелото черво може частично да запуши червата ви, което води до спазми в корема.
✅ Желязодефицитна анемия.
➡ Кървенето от полипи може да се появи бавно с течение на времето, без видима кръв в изпражненията. Хроничното кървене лишава тялото ви от желязо, необходимо за производството на веществото, което позволява на червените кръвни клетки да пренасят кислород до тялото ви (хемоглобин). Резултатът е желязодефицитна анемия, която може да ви накара да се почувствате уморени и задух.
Кога да посетите лекар? 💭👨‍⚕
Посетете Вашия лекар, ако имате:
➡ Болка в корема
➡ Кръв в изпражненията
➡ Промяна в чревните ви навици, която продължава повече от седмица
Трябва редовно да се изследвате за полипи, ако: 📝❗
➡ Вие сте на 50 или повече години.
➡ Имате рискови фактори, като фамилна анамнеза за рак на дебелото черво. Някои високорискови индивиди трябва да започнат редовен скрининг много по-рано от 50-годишна възраст.
☝️ Развитие ☝️
🔹 Здравите клетки растат и се делят подредено. Мутациите в определени гени могат да накарат клетките да продължат да се делят, дори когато нови клетки не са необходими. В дебелото черво и ректума този нерегулиран растеж може да доведе до образуване на полипи. Полипите могат да се развият навсякъде в дебелото черво.
🔹 Възпалителни полипи могат да се наблюдават при улцерозен колит или болест на Crohn на дебелото черво. Въпреки че самите полипи не представляват значителна заплаха, наличието на улцерозен колит или болест на Crohn на дебелото черво увеличава общия ви риск от рак на дебелото черво.
🔹 Неопластичните полипи включват аденоми и сератни полипи. Повечето полипи на дебелото черво са аденоми. Сератните полипи могат да станат ракови, в зависимост от техния размер и местоположение в дебелото черво. Като цяло, колкото по-голям е полип, толкова по-голям е рискът от рак, особено при неопластични полипи.
➡ Рискови фактори
🔹 Факторите, които могат да допринесат за образуването на полипи на дебелото черво или рак, включват:
➡ Възраст.
🔹 Повечето хора с полипи на дебелото черво са на 50 или повече години.
🔹 Възпалителни чревни състояния, като улцерозен колит и болест на Crohn.
➡ Фамилна генеза
🔹 По-вероятно е да развиете полипи на дебелото черво или рак, ако имате родител, брат или сестра с тях. Ако много членове на семейството ги имат, рискът ви е още по-голям. При някои хора тази връзка не е наследствена.
➡ Употреба на тютюн и алкохол.
➡ Затлъстяване и липса на упражнения.
➡ Афро-американците са изложени на по-висок риск от развитие на рак на дебелото черво.
➡ Диабет тип 2, който не е добре контролиран.
➡ Наследствени нарушения на полипа
Рядко хората наследяват генетични мутации, които карат полипите на дебелото черво да се образуват. Ако имате една от тези генетични мутации, вие сте изложени на много по-висок риск от развитие на колоректален рак.
🔹 Скринингът и ранното откриване могат да помогнат за предотвратяване на развитието или разпространението на тези видове рак.
🔹 Наследствените нарушения, които причиняват полипи на дебелото черво, включват:
🔹 Синдром на Линч, наричан още наследствен неполипозен колоректален рак. Хората със синдром на Линч са склонни да развиват относително малко полипи на дебелото черво, но тези полипи могат бързо да станат злокачествени.
🔹 Синдромът на Линч е най-честата форма на наследствен рак на дебелото черво и също е свързан с тумори в гърдата, стомаха, тънките черва, пикочните пътища и яйчниците.
🔹 Фамилна аденоматозна полипоза (FAP), рядко заболяване, което кара стотици или дори хиляди полипи да се развият в лигавицата на дебелото черво, започвайки през тийнейджърските години. Ако полипите не се лекуват, рискът от развитие на рак на дебелото черво е близо 100 процента, обикновено преди 40-годишна възраст. Генетичните тестове могат да помогнат за определяне на риска от FAP.
🔹 Синдром на Гарднър, вариант на FAP, който кара полипите да се развиват в дебелото черво и тънките черва. Можете също така да развиете неракови тумори в други части на тялото си, включително кожата, костите и корема.
🔹 MYH-свързана полипоза (MAP), състояние, подобно на FAP, което се причинява от мутации в гена MYH. Хората с MAP често развиват множество аденоматозни полипи и рак на дебелото черво в млада възраст. Генетичните тестове могат да ви помогнат да определите риска от MAP.
🔹 Синдром на Peutz-Jeghers, състояние, което обикновено започва с лунички, развиващи се по цялото тяло, включително устните, венците и стъпалата. Тогава нераковите полипи се развиват в червата. Тези полипи могат да станат злокачествени, така че хората с това състояние имат повишен риск от рак на дебелото черво.
🔹 Синдром на назъбената полипоза, състояние, което води до множество назъбени аденоматозни полипи в горната част на дебелото черво. Тези полипи могат да станат злокачествени.
Усложнения 📝❗
🔹 Някои полипи на дебелото черво могат да станат ракови. Колкото по-рано се отстранят полипите, толкова по-малко вероятно е те да станат злокачествени.
🆓 Превенция 🆓
Можете да намалите значително риска от полипи на дебелото черво и колоректален рак, като провеждате редовни скрининги. Някои промени в начина на живот също могат да помогнат:
✅ Приемете здравословни навици.
✅ Включете много плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни в диетата си и намалете приема на мазнини.
✅ Ограничете консумацията на алкохол и се откажете от тютюна.
✅ Поддържайте физическа активност и поддържайте здравословно телесно тегло.
✅ Говорете с Вашия лекар за калций и витамин D.
✅ Проучванията показват, че увеличаването на консумацията на калций може да помогне за предотвратяване на рецидив на аденомите на дебелото черво. Но не е ясно дали калцият има някакви защитни ползи срещу рак на дебелото черво. Други проучвания показват, че витамин D може да има защитен ефект срещу колоректален рак.
✅ Обмислете възможностите си, ако сте изложени на висок риск.
✅ Ако имате фамилна анамнеза за полипи на дебелото черво, помислете за генетично консултиране.
✅ Ако сте били диагностицирани с наследствено заболяване, което причинява полипи на дебелото черво, ще ви трябват редовни колоноскопии, започвайки в млада възраст.