Към всички статии
Синдромът на раздразнените черва (IBS) е често срещан проблем. Най-малко 10% от хората в САЩ и вероятно по целия свят имат IBS, чревно състояние, което причинява коремна болка, запек и диария.
IBS не води до чревни увреждания или рак, но оказва голямо влияние върху качеството на живот. Хората с IBS често трябва да планират деня си, като знаят къде е най-близката тоалетна. Притеснени от това, че трябва да се втурват към банята, те може да избегнат да бъдат сред приятелите или колегите си за продължително хранене. Болката може да бъде изтощителна и да наруши домакинската работа, времето със семейството или релаксацията.
👉 Какви са симптомите на синдрома на раздразнените черва?
Основните симптоми на IBS са:
🔸 Болка в корема:
➡ Крамповидно или остро
➡ Облекчава се при изхождане
🔸 Диария:
➡ Чести редки или воднисти изпражнения
➡ Спешност, особено след хранене
➡ Диарията може да се смеси със слуз
➡ Изхождането може да се почувства непълно
🔸 Запек:
➡ Може да бъде периодично, с периоди на запек, смесени с периоди на редовни изхождания
➡ Твърди, малки изпражнения
➡ Усещането, че ректумът не е празен, дори и да е
🔸 Смесена диария и запек:
➡ Редки движения на червата
➡ Изхождането предизвиква диария
➡ Изхождането се случва през деня или след хранене.
➡ Изпразването на червата през нощта е рядкост
🔸 Други симптоми включват подуване на корема, газове и оригване. Много заболявания и състояния имат подобни симптоми. За да сте сигурни, че симптомите Ви са от IBS, а не от по -сериозно състояние, важно е да се консултирате с вашия лекар за диагностично уточняване.
👉 Може ли синдромът на раздразнените черва да се излекува?
Понастоящем няма лечение за IBS, но симптомите често може да се контролират, след като се идентифицират кои точно са тригерите водещи до оплакванията. Воденето на дневен хранителен дневник или диаграма ще покаже връзката на симптомите с храната, стреса и всичко друго, за което се подозира, че причинява симптоми. Най -честите задействащи симптоми са стресът и определени видове храни.
👉 Има ли специфична диета за IBS?
Тъй като всеки с IBS има свои собствени тригери за храна, няма универсална диета за IBS. Въпреки това, някои видове храни са по-склонни от други да причинят симптоми. Те включват:
🔹 Храни с лактоза: При човек с непоносимост към лактоза, яденето на храни с лактоза може да влоши симптомите на IBS. Лактозата се намира в млякото и в храни, съдържащи мляко, кисело мляко или сирене. Ако елиминирате тези храни, важно е да намерите алтернативен източник на калций.
🔹 Храни, които увеличават газовете: Примерите включват зеле, броколи, карфиол, брюкселско зеле, боб, лук, целина, моркови, брюкселско зеле, пшеничен зародиш и газирани напитки.
🔹 Храни с високо съдържание на фруктоза: Всички видове плодове съдържат захарта „фруктоза“ в различни количества. Плодовете с високо съдържание на фруктоза включват ябълки, круши и сушени плодове. По -ниските фруктозни плодове включват плодове и цитрусови плодове. Фруктозата се намира в много преработени храни.
🔹 Някои подсладители без захар: Подсладители като сорбитол, ксилитол и манитол могат да причинят диария. Тези подсладители често се срещат в храни, напитки и дъвки, рекламирани като „без захар“ или „олекотени“.
Водейки дневник за симптом/храна/стрес, е лесно да решите кои храни да премахнете системно за кратко време, за да видите дали симптомите се подобряват. Важно е обаче да не се елиминират цели категории храни без консулт с гастроентеролог. Елиминирането на определени видове храни без подмяна на хранителните вещества може да доведе до хранителни дефицити.
Диетата с нисък FODMAP е показала потенциал за подпомагане на хора с IBS.
FODMAP произхожда от „Ферментиращи олиго-, ди- и моно-захариди и полиоли“.
Пийте вода. Подържането на хидратация е изключително важно за хората с IBS. Увеличете приема на фибри. Яденето на храни с високо съдържание на фибри може да бъде полезно за хора със запек, но е важно да започнете с малки количества и да покачвате постепенно до по-големи порции. Храните с високо съдържание на фибри включват плодовете, пълнозърнести храни като киноа, кафяв ориз, овесени ядеки, зеленолистни зеленчуци, сушени кайсии, сушени сини сливи, фурми, слънчогледоави семки, сладки картофи и др. Псилиум е прах, който се намира в повечето аптеки и е начин за набавяне на допълнително количество фибри.
👉 Как хората със синдром на раздразнените черва трябва да управляват стреса си?
Всеки управлява стреса по различен начин. Някои често използвани методи включват упражнения, йога, медитация и хипноза. Консултирането също може да бъде много ефективно, особено когнитивно-поведенческа терапия, индивидуална или групова психотерапия или групи за подкрепа.
👉 Кои лекарства се използват за лечение на IBS?
Препоръчителните лекарства включват:
✅ Антихолинергични или спазмолитични лекарства: Те помагат за намаляване на нередовните контракции на дебелото черво и тежки спазми. Те работят най -добре, ако знаете кога е вероятно да имате симптоми и можете да ги вземете превантивно.
✅ Антидепресанти: Трициклични агенти (TCA). При ниски дози, ТСА могат да намалят болката или възприемането на болката. В допълнение, те забавят преминаването на храната през червата, което е полезно за хора, чиято IBS причинява главно диария.
✅ Селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин (SSRIs): SSRIs се препоръчват за хора, които имат както IBS, така и депресия.
✅ Лекарства против тревожност: Повечето лекарства против тревожност са пристрастяващи и трябва да се използват само за кратки периоди от време. Те могат да бъдат полезни, ако човек преминава през особено стресиращ период, водещ до увеличаване на симптомите на IBS.
✅ Лекарства против диария: Лекарствата против диария забавят чревните контракции, което забавя движението на изпражненията през дебелото черво. Допълнителното време позволява на тялото да абсорбира отново водата и да произвежда твърди изпражнения.
✅ Антибиотици: Някои хора с IBS наистина се възползват от лечението с антибиотици, но ролята, която антибиотиците могат да имат като цяло при IBS, не е напълно ясна.
✅ Слабителни: Слабителните лекарства могат да помогнат при запек, но също така могат да причинят подуване или газове. Полиетилен гликолът причинява най-малко странични ефекти, но трябва да се започне с ниска доза и да се повиши според поносимостта.
✅ Билкови добавки: Понякога се препоръчват пробиотици (полезни бактерии, които са част от здравата храносмилателна система), чай от лайка, масло от иглика и/или семена от копър. Научните доказателства за тяхната ефикасност са смесени. Пелин, оман и иберогаст също се препоръчват понякога. Докладите обаче ги свързват с възможни последствия от страна на черния дроб.