Към всички статии
👉 Стомашната ксантелазма е рядка доброкачествена тумороподобна лезия, която обикновено се наблюдава като случайна находка поради асимптоматичното си представяне. Най-общо казано, това е добре разграничена жълто-бяла плака, която е микроскопично образувана от струпвания на пенливи макрофаги в lamina propria. Патогенезата и клиничното значение не са ясни. Стомашните хиперпластични полипи рядко се свързват с ксантелазма. Ерозиите на лигавицата също изглежда имат връзка с комбинираните лезии от хиперпластичен полип и ксантелазма.
ℹ Ксантелазма/ксантом, известен също като липидни острови, са необичайни характеристики на стомашно-чревния тракт (GIT), а стомахът е най-честото място на докладвани лезии на горната част на GIT. Стомашните ксантоми (GX) са редки, не-неопластични случайни находки с честота, варираща от 0,2 до 0,8%.
Етиологията, патогенезата и клиничното значение на GX по отношение на други стомашни заболявания остават неясни.
Ендоскопски тези лезии обикновено се представят като добре очертани кръгли жълто-бели плаки. Микроскопски, GX се характеризира с колекции от пенливи макрофаги в lamina propria. Хистологичното потвърждение на GX е задължително, тъй като появата му може да имитира злокачествено заболяване и след като се потвърди хистологичната диагноза на GX, е необходимо да се търсят съпътстващи предмалигнени състояния като хроничен гастрит, свързан с Helicobacter pylori гастрит, чревна метаплазия, атрофичен гастрит и стомашна дисплазия.
По-голямата част от докладите за случаи се съгласяват, че GX се среща най-вече в антралната област, но има описани случаи и като находка във фундуса на стомаха. Смята се, че засегнатата от определени патологични процеси стомашна лигавица е по-склонна към развитие на GX и поради тази причина е задължително да се търсят други съпътстващи премалигнени състояния. Тясната връзка между инфекцията с H. pylori и GX е описана в различни проучвания. Isomoto et al. съобщават за тясна връзка между GX, H. pylori инфекция и атрофичен гастрит и показват, че разпространението на H. pylori инфекция е значително по-високо при пациенти с GX в сравнение с пациенти без GX. Установено е, че инфекцията с Helicobacter pylori присъства на повърхността на епителните клетки в 48% от биопсичните проби на GX.
GX изглежда е свързан с оздравителни процеси в отговор на увреждане на тъканите и се провокира от възпаление, предизвикано от инфекция с H. pylori, а пенестата трансформация на макрофагите е вторична спрямо фагоцитозата на бактериите, проникнали в lamina propria; поради това се смята, че инфекцията с H. pylori е етиологичен фактор за образуването на GX.
Съобщава се за връзка между мултифокален атрофичен гастрит и чревна метаплазия с наличието на стомашна ксантелазма. Доказано е също, че GX може да се отчита като предупредителен знак за наличие на стомашно злокачествено заболяване.
⚠ Хистологичното потвърждение на диагнозата GX е препоръчително, за да се изключи възможността за стомашно злокачествено заболяване или всякакви предракови лезии на стомашната лигавица, които често се свързват с тази лезия.